dd

   

Meble ze sklejki. Sklejka jest idealna na meble! Sklejka jest EKO!
Sklejka jest idealna na meble! Sklejka jest EKO!

Czy warto mieć meble ze sklejki? Sklejka - co to za materiał?

Sklejka często zwana jest materiałem drewnopodobnym lub płytą drewnopodobną. Przez wielu kojarzona jest nawet z płytą OSB. Tak naprawdę zgadza się to, że sklejka to płyta, ponieważ cechy jej wskazują, że ma dużo więcej wspólnego z litym drewnem, niż jakikolwiek inny materiał.
Zbudowana jest z cienkich warstw drewna (zazwyczaj nieparzystej ilości), zwanych fornirami, sprasowanych ze sobą m.in pod wpływem wysokiego ciśnienia, temperatury i kleju. Warstwy układane są tak, żeby w sąsiednich arkuszach włókna drewna były ukierunkowane na przemian (prostopadle względem siebie). Taka budowa zapewnia elastyczność i wielką wytrzymałość mechaniczną. Właściwości fizyczne i mechaniczne zależą od gatunku użytego drewna, jakości obłogów (są to warstwy zewnętrzne), grubości i układu fornirów, a także rodzaju kleju i sposobu klejenia.
Sklejka ma ogromne zastosowanie w stolarstwie, budownictwie, przemyśle ciężkim takim jak okrętowy czy kolejowy. Używana jest do budowy konstrukcji, systemów szalunkowych, ścian, rusztowań, elewacji i jeszcze wiele zastosowań można by tu wymienić.

Jest wiele odmian sklejki, m.in. suchotrwałe, wodoodporne (chodzi o zastosowanie kleju, który ma właściwości wodoodporne. Cecha ta nie dotyczy całej sklejki, która jest produktem drewnianym i chłonie wodę), jednorodne, laminowane, występuje podział ze względu na klasy, grubość i użyte do produkcji drewno, a także wiele innych. Ze względu na rodzaj, nadaje się na zewnątrz, jak i do wewnątrz - jest uniwersalna, ale nie będziemy przedstawiać tego tak bardzo szczegółowo. Skupiamy się na ogólnych informacjach o tym materiale i omówieniu sklejki, z którą my pracujemy. Sklejki tworzy się z różnych gatunków drzew: brzozy, olchy, sosny, czasami buka, rzadziej z gatunków egzotycznych. My używamy sklejki brzozowej, która dzięki właściwościom drewna z którego powstała, jest sklejką jasną, trwałą, twardą i posiada piękne usłojenie. Jednocześnie zachowuje dobre proporcje między objętością i ciężarem. Chętnie wykorzystywana jest w produkcji mebli, elementów dekoracyjnych, schodów, blatów a nawet podłóg. Posiada wiele cech, które czynią ją materiałem idealnym do tego typu zastosowań. Sklejka ma postać płyt wielkoformatowych, które dzięki procesowi powstawania pokazują usłojenie, głębię i piękno naturalnego drewna na wielkich płaszczyznach. Często jest to efekt trudny lub niemożliwy do uzyskania z kawałka litego drewna.

Sklejka jest materiałem EKOLOGICZNYM!

To kolejna cecha, którą my bierzemy pod uwagę. Jest tak dzięki procesowi produkcji. Proces energetyczny, jaki wówczas zachodzi, jest niezwykle wydajny. Aby przetworzyć drewno, używa się energię pochodzącą ze spalania odpadów drzewnych. Ponad tona CO2 magazynowana jest w zaledwie 1 m3 drewna, z którego produkowana jest sklejka. Dzięki temu dwutlenek węgla jest zmagazynowany, co zmniejsza jego ilość emitowaną do atmosfery. Są to ogólnodostępne dane, które na pewno znajdziecie w sieci, jeśli będziecie chcieli się temu bardziej przyjrzeć.

Przedstawiamy I i II klasę sklejki (wartość wyższa oznacza gorszy materiał), wg normy PN-EN 635-2. Są tu informacje na temat, co może, a czego nie powinien zawierać materiał z którego wykonujemy nasze produkty.

KLASA I

Klasyfikacja ze względu na cechy charakterystyczne, właściwe dla drewna dopuszcza:
Sęki szpilkowe – dopuszcza się do 3 szt./m2 o średnicy do 3 mm
Sęki zdrowe zrośnięte – dopuszcza się do średnicy pojedynczej 15 mm pod warunkiem, że ich łączna średnica nie przekroczy 30 mm/m2, sęki te mogą mieć bardzo niewielkie pęknięcia
Sęki zepsute i niezrośnięte oraz otwory po sękach – dopuszcza się do średnicy jednostkowej 6mm, jeżeli jest wypełniony i w liczbie do 2 szt./m2
Pęknięcia otwarte – dopuszcza się jeżeli są mniejsze niż 1/10 długości płyty aż do szerokości jednostkowej 3 mm w liczbie do 3 szt./mb. jeżeli są wypełnione
Pęknięcia zamknięte
Wady budowy drewna
Przebarwienie niepowodujące niszczenia drewna – dopuszcza się nieznaczne zróżnicowanie naturalnej barwy drewna

Klasyfikacja ze względu na wady procesu wytwarzania dopuszcza:
Naprawy, w tym: łaty, wstawki, kliny – dopuszcza się, jeżeli są wykonywane właściwie i szczelnie wypełnione w liczbie do 3 szt./m2
Uszkodzenia krawędzi płyty spowodowane szlifowaniem lub piłowaniem – dopuszcza się do 5 mm od krawędzi płyty
KLASA II

Klasyfikacja ze względu na cechy charakterystyczne, właściwe dla drewna dopuszcza:
Sęki szpilkowe
Sęki zdrowe zrośnięte – dopuszcza się do średnicy pojedynczej 35 mm, sęki te mogą mieć bardzo niewielkie pęknięcia
Sęki zepsute i niezrośnięte oraz otwory po sękach – dopuszcza się do średnicy jednostkowej 5mm, jeżeli nie jest naprawiony; 10 mm, jeżeli jest wypełniony i w liczbie do 3/m2
Pęknięcia otwarte – dopuszcza się jeżeli są mniejsze niż 1/5 długości płyty aż do szerokości jednostkowej 5 mm w liczbie do 3 szt./mb.
Pęknięcia zamknięte
Zakorki – dopuszcza się do szerokości 5 mm, jeżeli jest poprawnie wypełniony
Wady budowy drewna
Przebarwienie niepowodujące niszczenia drewna – dopuszcza się nieznaczne zróżnicowanie naturalnej barwy drewna

Klasyfikacja ze względu na wady procesu wytwarzania dopuszcza:
Zakładki – dopuszcza się w liczbie do 1 szt/m2 i do długości 100 mm
Przebicie klejowe – dopuszcza się niewielkie i sporadyczne
Naprawy, w tym łaty, wstawki, kliny – dopuszcza się, jeżeli są wykonywane właściwie i szczelnie wypełnione w liczbie do 6 szt./m2
Naprawy – wypełnienie syntetyczne dopuszczalne w granicach kategorii, której najbardziej odpowiadają
Uszkodzenia krawędzi płyty spowodowane szlifowaniem lub piłowaniem – dopuszcza się do 5 mm od krawędzi płyty.
Wgłębienia, odciski i wybrzuszenia – dopuszcza się niewielkie i sporadyczne

Zapewne nie wszystkich bardzo interesują tego typu informacje, jak klasy, ile może być pęknięć czy przebarwień, dopuszczalnych wad produkcyjnych itp., ale sklejka to produkt drewniany, a drewno jako materiał do obróbki jest niepowtarzalne i nie zawsze idealne.
My jednak właśnie w tych cechach, staramy się widzieć wyjątkowość i możliwości. Robimy wszystko, żeby sklejka którą się posługujemy, w finalnym etapie naszej pracy zachwyciła swoim pięknem. Jeśli ją lubisz, może znajdziesz tu coś dla siebie.

Pozdrawiamy

Noortwood.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl